Kontakt Dodaj do ulubionych
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zapraszamy do naszych salonów

Więcej ...

 
 
 
 
 

Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą złotej biżuterii!

 
 
obrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączkiobrączki
 
 
 
 
 
 


Pierścionek zaręczynowy jest materialnym dowodem miłości oraz symbolem przyszłych zaślubin. W Polsce jest noszony na serdecznym palcu prawej ręki i podobnie jak obrączka wybierany jest raz na całe życie....

 
 
 
 

Diament jest krystaliczną formą węgla i jest on najtwardszym znanym minerałem. W formie nieobrobionej diament jest prawieże matowy i bez połysku. Po odpowiednim szlifie wydobywa się z niego życie....

 
 
 
 


Jubiler Skorpion ma swój udział w rozwoju i promocji sportów motorowych jako sponsor Mistrza Polski Cross Country 2011 - Grzegorza Chrzanowskiego...

 
 
 

 

Co warto wiedzieć o sztuce jubilerskiej ...

 

Wchodząc do salonu jubilerskiego niewiele osób zdaje sobie sprawę jak długą historię ma sztuka jubilerska oraz jak wielką wagę przywiązywano kiedyś do ozdób wykonanych ze szlachetnych kruszców i minerałów przez utalentowanych rzemieśników. Około 80tys lat temu ludzie żyjący dotąd bezimiennie w gromadach zaczęli odczuwać potrzebę wyróżniania się . Jednym ze sposobów podkreślenia swojej odrębności było upiększanie ciała, co stało się zalążkiem jubilerstwa.

Najstarszą odnalezioną ozdobą, którą można nazwać biżuterią są muszelki znalezione w jaskini Grotte des Pigeons we wschodniomarokańskiej miejscowości Taforalt. Znalezisko, którego wiek określa się na 82 tys. lat, zawiera 12 muszelek pomalowanych czerwoną ochrą z wydrążonymi otworami. Sposób wykonania otworów sugeruje, że muszelki mogły stanowić część prehistorycznego naszyjnika lub były ozdobą przyszywaną do ubrania.

Przykład naszyjników z 2 wieku n.e.

Z biegiem czasu ludzie zaczęli wykorzystywać przeróżne materiały do wyrobu biżuterii jak na przykład bransoletki z meteorytów, które można obejrzeć w muzeum w Częstochowie. Później przyszedł czas na ozdoby z brązu i miedzi oraz rzadko występujących minerałów. Wiek najstarszej odnalezionej biżuterii ze złota i srebra określany jest na około 6 tysięcy lat. Ciekawostki jest fakt, ze diamenty zostały uznane za najcenniejsze kamienie dopiero pod koniec siedemnastego wieku zajmując miejsce rubinów.

Oprócz funkcji użytkowej i dekoracyjnej biżuteria miała znaczenie symboliczne. Świadczyła o świeckiej i religijnej pozycji swego właściciela oraz o pełnionej przez niego funkcji. Jubilerstwo jako bardzo stara sztuka rozwijała sie przez wieki na każdym kontynencie w innym kierunku ze względu na różnice w dostępnych zasobach naturalnych i wierzeniach ludzi. W starożytnej Grecji między piątym a czwartym wiekiem przed naszą erą wyrabiano ozdoby ze złota, srebra i złoconego brązu. Najczęściej ozdoby przybierały kształty zwierzęcych głów lub roślinnych motywów.

Dopiero w późniejszym okresie grecka biżuteria została wzbogacona kamieniami szlachetnymi. Najpowszechniejszą ozdobą w starożytnym Egipcie były amulety mające chronić przed złem i przynosić szczęście. Piękne przedmioty i ozdoby pełniły funkcje religijne i były często uznawane za magiczne. Biżuteria z drogocennych kruszców i kamieni szlachetnych była domeną zamożnych natomiast dla biedniejszych wykonywano ozdoby z fajansu i szkła.

Na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku w Europie rozpowszechniły się katalogi zawierające ryciny z najmodniejszymi przykładami biżuterii dzięki temu nastąpił rozkwit złotnictwa. Ciekawostka jest fakt, że mężczyźni posiadali wówczas znacznie więcej biżuterii niż kobiety.

Dziś biżuteria stała się bardziej dostępna, a mnogość stylów i materiałów wykorzystywanych do wyrobu ozdób może przysporzyć o zawrót głowy. A wszystko zależy od wizji którą ma jubiler - artysta, oraz od potrzeb klientów dla których wytwarza się biżuterię.